Jdi na obsah Jdi na menu
 


fretky

26. 8. 2008

Krmivá pre fretky.

 Na stranke sa prave pracuje

Hlavní složkou potravy pro fretky je maso, na což by se mělo při výběru vhodného krmiva myslet a přizpůsobit tomu i naši volbu. Je důležité věnovat pozornost obsahu bílkovin, tuků, vlákniny a popelovin. Také by nás měl zajímat zdroj surovin, z kterého se krmivo vyrábí. Bílkoviny rostlinného původu fretky nedokáží potřebně využít, proto musí být bílkoviny živočišného původu, tedy z masa.

V průběhu života fretky se mění její požadavky na obsah bílkovin a tuků. V mládí a období dospívání potřebují fretky krmivo, které má vysoký obsah bílkovin a tuků. U straších fretek musí být co nejnižší obsah popelovin.

V dnešní době je na trhu široké spektrum krmiv pro fretku. Ne však každé granule s nápisem fretka splňují jejich nutriční požadavky. Vhodné krmivo pro fretku se dá hledat i mezi granulemi, které jsou určeny pro koťata a kojící kočky.

ANF

Složení: Drůbeží maso, vařená rýže, mletá celá pšeničná zrna, drůbeží tuk (konzervovaný směsí tokoferolů a askorbyl palmitátu), řepná dřeň, rybí maso, rybí olej, gluten, sušená vejce, pivovarské kvasnice, přírodní kuřecí aroma, rybí tuk, lecitin, výtažek z juky schidigery, sůl, methionin (esenciální aminokyselina), taurin (doplněk), lysin (esenciální aminokyselina), uhličitan vápenatý, chlorid draselný, síran zinečnatý, Vitamin E (doplněk), síran manganatý, niacin, síran měďnatý, biotin (doplněk), thiamin nitrát (vitamín B1), vitamín A (doplněk), pyridoxin hydrochlorid (vitamín B6), fiboflavín (doplněk, vitamín B2), vitamín B12 (doplněk), kyselina askorbová (vitamín C), vitamín D3 (doplněk), kyselina listová, jodičnan vápenatý (zdroj jódu), komplex bisulfid menadion sodný (zdroj aktivity vitamínu K), seleničitan sodný (zdroj selenu).

Dr. John Merlin

Složení: je kompletní strava pro všechny fretky s vysokým poměrem kuřecího masa s játry a rýží. Je vysoce stravitelné, s nižším obsahem vlákniny k zajištění optimálního přísunu výživy. Křupavá forma napomáhá k udržení čistých zubů. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega6 a Omega3 - směs tuků z kuřete, soji a lněného semínka zajišťuje energii a dobrou rovnováhu pro zdravou kůži, srst a imunitní systém. K podpoře optimálního vstřebávání minerálů do těla fretky byly použity cheláty minerálů. Výtažek z juky snižuje zápach při vylučování. Při výrobě nebyly použity žádné geneticky upravené suroviny. Krmivo je vyráběno i baleno v Anglii. SLOŽENÍ: drůbeží moučka (minimálně 14 % kuře), pšenice, drůbeží tuk, lněné semeno, sojový olej, kuřecí játrová moučka, rýže, kvasnice, drůbeží zchutňovadlo, vejce, brambory, rybí moučka, vitamínový premix, síran zinečnatý, výtažky z juky, cheláty zinku, síran železnatý, síran manganatý, síran měďnatý, jodičnan vápenatý, síran kobaltnatý. S antioxidanty: butylhydroxyanisol (BHA) a butylhydroxytoluen. 

Ferret COMPLETE

Složení: Maso a výrobky živočišného původu, ryby a vedlejší výrobky z ryb, vedlejší výrobky rostlinného původu, oleje, tuky, vejce a výrobky z vajec, zeleniny, kvasnice, minerální látky, FOS ( min. 1% ), lecitin ( 0.25% ), extrakty z juky, extrakt z měsíčku.

Kompletní krmivo pro fretky složené ze 100% přírodních lehce stravitelných extrudovaných surovin které obsahuje látky proti tvorbě chomáčků srsti.

FirstMate (TAPLOW FEEDS)

Složení: kuřecí moučka, rýže, kuřecí tuk, játrová moučka, řepné řízky, sleďová moučka, Dihydrogenfosforečnan vápenatý, krmná sůl, cholinchlorid, kyselina sorbová, vitamín C, A,D3,E,K3,B1,B2,B6,B12, kyselina nikotinová, pantothenan vápenatý, kyselina listová, biotin, síran železnatý monohydrát, oxid zinečnatý, oxid manganatý, síran měďnatý pentahydrát, jodičnan vápenatý monohydrát, síran kobaltnatý monohydrát, seleničnan sodný.

Sluis Superior Menu

Složení: Maso a výrobky z masa (kure, krůta, hovězí), výrobky z rostlin a ostatní výrobky z rostlin, ryby a výrobky z ryb, oleje a tuky (kure a krůta), minerální látky, kvasnice.

Vápník, fosfor, draslík, sodík, chlor, hořčík, železo, měď, mangan, zinek, jod, selen, kobalt, vit, A, D3, E (alfatokoferol), K3, B1, B2, kys. pontotenova, cholin, niacin (B5), B6, folic kys (B11), B12, biotin (H), taurin, lyzin, metionin, treonin , tryptophane, izoleucin, kyselina linolová, metio+cysteiene.

Throls Furetti (Ferret)

Složení: Maso a vedlejší mastné produkty (kuřecí játra 4%), obiloviny (rýže 15%), oleje a tuky, ryby a vedlejší rybí produkty (sleď 12%), výtažek zeleninových proteinů, řepná dužina (4%), vejce a vaječné produkty, kvasnice, čekanka, ovocné oligosacharidy, juka, minerály, DL-methionin, taurin, EC přísady

Totally Ferret Active

Složení: Drůbeží maso a produkty drůbežího původu, rýžová mouka, sušená vejce, kuřecí tuk (stabilizovaný s obsahem antioxydantů E306-E309,přírodní zdroj vitamínu E), drůbeží tuk (s obsahem antioxydantů E306-E309),pšeničná mouka, kukuřičná mouka, rybí moučka, sušená dřeň z řepy, kuřecí játra, kvasnice, rybí tuk (stabilizovaný s obsahem antioxydantů E306-E309,přírodní zdroj vitamínu E), sůl, lněné semínko, Lecithin (zdroj esenciálních olejů Omega-6 mastné kyseliny), dl-Methionine (esenciální glukogenní aminokyselina), chlorid draselný, taurin, l-Karnitin, sulfát zinku, zinkový protein, doplněk vitamínu E, kyselina askorbová (vitamín C), sulfát hořčíku, Inositol, naivin, hořčíkový protein, oxid zinečnatý, biotin, thiamine mononitrate (vitamín B1), sulfát mědi, pyridoxine hydrochloride (vitamín B6), vitamín A, riboflavin (vitamín B2), calcium pantothenate (vápníková sůl), calcium update, oxid hořčíku, vitamín B12, seleničitan sodný, vitamín D3, menadione dimethylpyrimidinol hydrogensiřičitan (vitamín K3), kyselina listová

Totally Ferret Baby

Složení: Drůbeží maso a produkty drůbežího původu, pšeničná mouka, celá sušená vejce, kuřecí tuk (stabilizovaný s obsahem antioxydantů E306-E309,přírodní zdroj vitamínu E), sušená dřeň z řepy (bez cukru), drůbeží tuk (kuřecí a krůtí s obsahem antioxydantů E306-E309), kuřecí játra, ryba (zdroj DHA), ječmen, kvasnice, rybí maso (zdroj DHA), lněné semínko, Lecithin (zdroj esenciálních olejů Omega-6 mastné kyseliny), rybí tuk (zdroj esenciálních olejů Omega-3 mastné kyseliny včetně DHA), uhličitan vápenatý, chlorid draselný, chlorid sodný, vitamíny (rozpustné v oleji; A, D3, E, K: rozpustné ve vodě; C, Inositol, B1, B2, B6, B12, Biotin, Choline, kyselina listová, Naicin, Pantothenic Acid, B-karoten). Minerály (Zinek, Měď, Magnézium, železo a selen; chloridy, sulfáty a oxidy: zinku, měďi, magnézia, železa, iódu), taurin, dl-Methionine, l-Lysine, l-Karnitin.

Totally Ferret Senior

Složení:Moučka z drůbežího masa, rýže, drůbeží tuk, celá vejce (sušená), pšeničná mouka, kukuřice, rybí moučka, rýžové otruby, masový hydrolyzát, pivovarské kvasnice, lněné semínko, ječmen (loupaný), játrová moučka, cukrovarské řízky, rybí olej, chlorid draselný, uhličitan vápenatý.

Vitakraft - Premium Menu

Složení: maso a produkty živočišného původu, vejce a výrobky z vajec, oleje a tuky, kvasnice, obiloviny.

XtraVital

Složení: Obiloviny, maso a vedlejší masné produkty, oleje a tuky, vejce a vedlejší produkty z nich, ryby a vedlejší produkty z ryb, minerální látky.Kompletní krmivo pro fretky. Extrémně dobře stravitelné a dobře vyvážené super prémiové krmivo, které obsahuje všechny nezbytné vitamíny společně s taurinem (pro dobrý zrak), chelátové minerální látky (které jsou obaleny proteinovým obalem pro vylepšené vstřebávání) a je speciálně navrženo dle výživových potřeb fretek. XtraVital pro fretky je krmivo bohaté na proteiny a má ideální poměr tuku. Navíc obsahuje Echinaceu, rostlinný extrakt, který udržuje zdravý imunitní systém a MOS (mannan oligosacharid), který zajišťuje pravidelný a zdravý pohyb střev. Obsahuje také prospěšné 6 a 3 omega mastné kyseliny, které posilují imunitní systém, zabraňují zánětům a alergickým reakcím. Xtra Vital pro fretky zajistí vaší fretce optimální výživovou hodnotu, kterou potřebuje pro zdravý, aktivní život.

 

Název krmiva

bílkoviny

tuk

popeloviny

vláknina

ANF

 

32%

20%

6,5%

3%

Dr. John Merlin

 

37,5%

20%

6,5%

2%

Ferret Complete

36%

19%

6,5%

3%

First Mate (Taplow)

38%

20%

6%

4%

Sluis

36,4%

18%

8%

1,7%

Throls

35%

18%

7,5%

3%

Totaly Ferret Baby

42%

24%

8%

2%

Totaly Ferret Active

 

36%

22%

6,5%

1,5%

Totaly Ferret Senior

 

33%

18,5%

5,9%

1,4%

Vitakraft

34%

18%

6%

2,5%

Xtra Vital

 

36%

18%

8%

3%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde všude je možné krmivo pro fretky koupit?

V dnešní době se sice setkáme s mnoha různými značkami krmiv, které jsou speciálně určeny pro chov fretek, avšak jejich dostupnost v kamenných obchodech není až tak veliká. Mezi nejznámější krmiva určená pro fretky, které jsou běžně dostupné ve zverimexu či obchodech s krmivy patří Vitakraft, Sluis a Throls či jiné značky krmiv jako Duo Ferret, Bio Huron, které však svým složení vůbec neodpovídají nutričním požadavkům fretek. Ve velkých městech je spektrum nabízených krmiv daleko širší, ale i tak zde nenajdeme všechny značky fretčích granulí. Některé balení granulí se totiž vyrábí pouze v 15 -25 kg a ne každý chovatel si může dovolit koupit takové množství krmiva bez předchozího vyzkoušení. Nikde totiž nemáte záruku, že vámi zvolené krmivo bude chutnat vašemu čtyřnohému svěřenci. Ve větších městech, kde je zpravidla zaručen i větší odbyt krmiva se dá pořídit rozvážené krmivo. Spásou všech chovatelů, kteří nemají ve svém okolí ani jednu z předchozích možností jsou internetové obchody, které nabízejí všechny uvedené značky krmiv a to i rozvážené na různé hmotnosti.

Odchov mláďat


Prvních 21 dnů se samička o mláďata stará sama. Majitel se stará pouze o matku - čistí pelechy, záchodek, podává kvalitní stravu - granule pro freťata, (příp. koťata a kojící kočky.) Po tuto dobu se může samička snažit zatáhnout do pelechu i svého majitele, nebo jiné fretky, případně naopak na ostatní okolo útočí.

Určenie pohlavia samčeka a samičky1 dňové mláďatkoKŕmenie mláďat

Když mláďata dosáhnou věku tří týdnů může začít samička nosit potravu sama do pelechu, v této době (i pokud to samice nedělá) se začíná přikrmovat. Může se přikrmovat naškrábané kuřecí nebo hovězí maso. Rozmočené granule ve vývaru namixované na kaši, nebo vařené maso rozmixované se žloutkem a přídavkem vitamínů pro koťátka (baby flocken či sušené mlíčko).

Kŕmenie mláďat rozmočeným krmivom

Může se stát, že mláďata rozmixované a namočené granule ignorují a usínají, když se jim ale dá syrové maso, vrhnou se na to a naučí se jíst.

Mláďata přikrmujeme 4 - 5x denně, starší můžeme krmit už jen 3x s neustálým přísunem suchych granulí.

Kŕmenie divej zveriny

Aby se mláďata navykla na suché granule, nechávají se  v době jejich 5ti týdnů namáčet kratší dobu. Později se naučí sami jíst i suché, které mají po celý den.

Po čtvrtém týdnu začínají být mláďata zkoumavější a už vylézají  z pelechu.

V pátém kdy otevřou oči jsou již více obratnější. V této době začínají používat sluch. V této době si zvykají i na různé vjemy, lehce je něco vyleká, naučí se vnímat lidský hlas, každodenní zvuky domácnosti a v novém prostředí se již tolik nebojí. V sedmém týdnu stojí jistě na nohách a zvládají lépe koordinaci, proto je lépe dávat mláďata nejdříve v 7 týdnu.

Skúmanie prsta

Očkování.

Mlaďata by se měla před odchodem do světa očkovat - nejlépe týden před - mláďata očkujeme 6-7 (lépe 8) týden a týden po mohou odejít do nových domovů. Odčervení mláďat podle potřeby.

Očkovacia schéma:

Vek  Choroba  Vakcína

6-8 týždňov

 psinka, hepatitída, parvoviróza

Eurican, Biocan - rôzne kombinácie D,H,P,P,I-L,R

9-11 týždňov

 psinka, hepatitída, parvoviróza

Eurican, Biocan - rôzne kombinácie D,H,P,P,I-L,R

12-14 týždňov

 psinka, hepatitída, parvoviróza

Eurican, Biocan - rôzne kombinácie D,H,P,P,I-L,R

6 mesiacov

 besnota

Defensor 3, Rabisin

1x ročne

 psinka, hepatitída, parvoviróza, besnota

Eurican, Biocan - rôzne kombinácie D,H,P,P,I-L,R, Defensor 3, Rabisin

Rozmnožovanie fretiek

Reprodukcia fretiek má niekoľko základných oblastí:

  • ruja samíc
  • ruja samcov
  • pripúšťanie
  • pôrod

ŘÍJE SAMIC

Říje u fretek přichází v době kdy dospějí. U samiček většinou přichází první říje kolem 8 měsíce až jednoho roku. Říji poznáme podle zvětšené vulvy, samička v této době také více značkuje a má výraznější pach. Některým samičkám můžou při říji vypadat chlupy na břiše. Jsou samičky, které dospějí již dříve například v půl roce, toto je však moc brzký věk na připuštění samičky, proto je dobré pokud se tak stane počkat na říji další. 
 Samica v ruji

Říje u samiček by měla trvat maximálně jeden měsíc. Ovulace u fretek je provokovaná, což znamená, že pokud se nespáří, tak se ve většině případů neuvolní vajičko z vejcovodů - tzn. přetrvává říje, čemuž se říká hyperestrogenismus. Při říji trvající déle než měsíc musí chovatel nechat říji fretce ukončit u veterináře hormonální injekcí (např. HCG, Pregnyl nebo Receptal). HCG vyvolává ovulaci, čímž organismus přestane produDetail opuchu vulvykovat ty hormony - estrogeny, které při dlouhodobém působení fretku ohrožují – vyvolávají depresi kostní dřeně – která vede k chudokrevnosti. A proto se stává, že se po téhle hormonální injekci objeví falešná březost, organismus si "myslí", že když je vajíčko mimo vaječník, došlo k nakrytí.
Strata srsti a výrazné schudnutie po dlhotrvajúcej rujiMá-li samička problémy s říjí (dlouhé nebo časté říje) opakovaně, je vhodné ji nechat vykastrovat. Dlouho trvající říje samičku totiž oslabuje a pokud říje není včas ukončená, může samička i umřít.
Chovatel by si měl ujasnit, zda chce od samičky mít mláďata. Pokud nechce, je lepší samičku vykastrovat po první říji. Nikdy ne před první říjí – samička musí nejprve pohlavně dospět. A nejlépe ani při říji, protože v té době je samička oslabená a nemusela by kastraci přežít.
Pokud se majitel rozhodne pro mláďata je nejvhodnější doba pro nakrytí 10 – 12 den plné říje samičky.

 

 ŘÍJE SAMCÙ

Říje samců trvá převážně od jara do léta až podzimu. Většině končí koncem srpna. Pokud je sameček mláďe (narodil se v ten daný rok dejme tomu v březnu až květnu) je velmi pravděpodobné, že začne říjit již v zimě – což je kolem cca 7 – 9 měsíců věku samce. Sameček pak říjí přes zimu až do konce léta.

Říje u samců se pozná zvětšením varlat (cca velikost kolem 2 cm). Samotné řiji většinou předchází značkování – samci se otírají bříškem, ale nezanechávají žádné kapky moči. Postupně se jim zvětší varlata a začnou značkovat jak močí, která má v této době charakteristický zápach, tak i žlázama – které mají například na zátylku. Bývají samci,Samec sa snaží odtiahnuť chovateľa kteří mají během říje vypadané chlupy za ušima, značkují hlavou a otírají se žlázama o různé výběžky, rohy apod. Nejznámější je „obraz“ samce, který se venku v trávě vytírá zádama, nebo doma otírá hlavu o pantofel – to zná jistě velká většina majitelů.

V době říje se mění i chování samců. Jediné, co je převážně zajímá, je cokoli kamkoli zatáhnout. Což může být jak samička (nemusí ani říjit), tak majitel, případně i jiný sameček. Některým samečkům stačí i plyšová hračka, kterou se snaží oplodnit.. Samečci se své „oběti“ snaží odchytit za neustálého kvokání – proto si někteří majitelé myslí, že na ně fretka utočí.

 Chovatelé často doporučují vyhnout se chovu dvou samců zároveň. Většina se totiž v říji nesnese a musí být buď odděleni, nebo vykastrovani. Pokud chce mít někdo dva samce společně a nekastrované, doporučuji najít si buďto dva bratry, případně dva podobně narozené. Když spolu Vypadaný chvost u samca v rujibudou od malička, je velká pravděpodobnost, že problémy nebudou. I když jsou spolu a neperou se mezi sebou, jakékoli další říjné samce rozhodně nesnesou a porvou se vždy. Říjný samec dokáže svého majitele pokousat, pokud z něj cítí jiného říjného samce – takto se může Váš miláček změnit v krvelačnou bestii – proto je dobré dávat na to pozor.

U některých samečků během říje vypadá srst na ocásku. Jakmile říje přejde, začne samečkovi ocásek zase zarůstat. Jsou známy i případy, kdy veterinář samci léčil mastí vypelichaný ocásek každý rok a vždy na podzim to "úspěšně" doléčila. Pro lepší zarůstání můžeme podávat vitamínové pasty nebo kapky na srst, případně kvalitní krmiva, ale i tak člověk vypadávání srsti nezamezí, k říji to patří.

 

 KRYTÍ FRETEK

Pro snadnější průběh je lepší přivést samici k samečkovi, ale ne vždy je to podmínkou. Sameček na vlastním území se věnuje hlavně samičce a ne novým a neznámým pachům. Pokud je to možné je lepší nechat samičku u samečka déle (cca dva dny) a ponechat jim dostatek klidu. Pro některé začátečníky se můžou zdát fretčí námluvy poněkud drastické – sameček vláčí svou samičku za kůži na krku. Pokud samice ale na samce nesyčí a nesaží se někam uniknout, je vše vpořádku. Když najde samec vhodné místo dochazí ke svázání – to trvá od 20 min až po 3 hodiny. 2 – 5 den po nakrytí u samičky viditelně přechazí otok vulvy. Pokud se tak nestane ani po sedmi dnech, je dobré krytí znovu zopakovat s tím samým samcem.

 Detail zahryznutiaVláčenie samičkyKonečne vhodné miesto na párenieZviazanie

BŘEZOST

Dojde-li k oplodnění, následuje 42 denní období březosti – s rozmezím 39 – 46 dnů. Nedojde-li k oplodnění, následuje období pseudogravidity (falešná březost), které trvá taktéž přibližně 42 dnů. Samice je viditelně březí ve 30 dnech gravidity a v této době začíná hodně línat, případně si sama vytrhává srst a staví hnízdo.

Holé brucho

22 den po nakrytí je možné zjistit ultrazvukem, zda samice opravdu čeká mláďata, v této době jsou již viditelná. Týden před porodem, je možno vidět jednotlivá mláďátka v bříšku – jdou vidět jak pohyby, tak hrbolky na břiše.

Pohodlie

POROD

Samička asi tak hodinu před porodem se začne být poměrně „stuhlá“ a  brzo na to přijdou stahy.

Pred pôrodom

Pokud je samička prvorodička může být ze začátku poněkud překvapená, ale brzo se vzpamatuje a ví co má dělat. Je dobré hlídat pauzy mezi mláďaty. Většinou mláďata rodí v rozmezí 10 – 30 min, ale při větším počtu může být pauza i hodinu až hodinu a půl.

Rodíme

Pokud je již pauza delší a samička stále tlačí je dobré ji kontrolovat. Můžeme samici podpořit tvarohem s trochou medu, nebo glukopurem rozpuštěným ve vodě. Tvaroh s medem je dobré mít po ruce – samičče dodá energii potřebnou k porodu. Pokud samička tlačí již déle, je něco v nepořádku a je vhodné zavolat doktora. U některých samiček může dojít ke komplikacím a je proto vhodné vědět o nejbližším veterináři, kdyby bylo potřeba pomoci císařským řezem.

S fretětem v obalu odchází většinou i placenta. Je to „krvavý kus masa“ připojený k fretěti pupeční šňůrou. Po vybavení plodu z obalu a přetržení pupečníku se automaticky oddělí i placenta. Někdy vyjde fretě z matky již z oddělenou placentou, která zůstane uvnitř (v děloze), někdy si placentu „táhne“ na pupečníku s sebou na svět. Zbytky obalů a placenty nechte samici klidně sežrat. Placenta obsahuje látky, které urychlí porod, více spustí mléko a vyčistí samičce zažívací trakt. Pozření pár placent je fretce jen ku prospěchu. Pakliže placenta neodejde s plodem, opět se nic neděje. Je vypuzena s dalšími freťaty nebo až po porodu.

Pauza mezi porodem jednotlivých mláďat nesmí být delší, pak vznikají komplikace. Chovatel musí dát pozor aby samička porodila všechno, pokud v ní zůstává placenta, nebo snad mládě musí je ze sebe dostat. Jestliže nemá samice již stahy, měl by jí veterinář dát Oxitocin, aby dorodila vse včas a neměla z toho zánět, který by mohl ublížit i narozeným mláďátkům.

Detail placenty

Samička překouše pupeční sňůru a mládě očistí. Někdy se stane, že mládě je již venku, ale pupeční sňůrou svázáno se samičkou. V této chvíli není dobré se pokoušet pupeční sňůru přestřihnout, protože pokud je část placenty stále spojena s dělohou, pak by mohla samička vykrvácet. Je tedy dobré počkat až samička nabere síly a porodí i placentu. Pokud je již mláďe venku a samička má třeba více práce, můžeme jí pomoci natrhnout mláděti placentu kolem něj, aby mohlo dýchat. Ale většinou toto samička zvládne sama i při větším počtu mláďat.

Nároky na bývanie

Před pořízením fretky je třeba dostatečně zvážit to, že fretka je dravec - predator, má pachové žlázky a době říje pro někoho může i nepříjemně zapáchat. Je dobré se nejdříve s fretkou seznámit, zajít do rodiny, kde mají říjícího samečka a pak zvažovat plus a mínus chovu venku nebo doma.

 klietka

Ne každý má možnost volby a proto nejprve o chovu fretky v bytě, kde použiji 2 výrazy :

  • bytový prostor fretky - místo, kde je její klec a je zavřená
  • životní prostor fretky - je místo, kde se pohybuje puštěná a kam jí dovolíme zasahovat.  

 

Klec - bytový prostor fretky by měl být velký dle toho, jak často se můžeme fretce věnovat. Fretke je potrebné zabezpečiť miesto na odpočinok v kľudnej časti miestnosti, kde nie je vystavená nadmernému hluku, prievanu, teplu, vlhku a kde nebude rušená počas odpočinku. Nedoporučuje se nechat bez našeho dohledu po celý den volný prostor po bytě...fretka je zvídavá, mrštná, ráda ochutnává všechno. V případě, že jí necháme takto volný prostor a fretka se začne dávit, zvracet....těžko co nejrychlej najdeme ve velkém prostoru původce jejích potíží.

Životní prostor fretky je třeba průběžně upravovat a pozměňovat tak, aby si nemohla ublížit a při tom nám svojí hravostí ( vyškrabování hlíny z květináče, okusování květin, rozkousání krabiček s léky a jiných drobných předmětů, které má v dosahu, vyházení skříní, porcelánu, houpání se na záclonách a následné vypadnutí z okna, rozkousání pantoflí, stahování ubrusu a skákání na stůl ) nezpůsobila újmy materiální ani citové. Takovému prostoru zabezpečenému pro volný pohyb fretky říkáme " fretkoodolný". Není pravdou, že fretka okusuje skříně a jiné dřevo a věci jako pes, největší škody v bytě nadělá asi svými drápky na sedačkách a záclonách. Škody na koberci ( hlavně pachové stopy ) jde eliminovat tím, že dáme jinou podlahu - plovoucí, linoleum, dlaždice.

Z toho důvodu je nejvhodnější fretku v době, kdy nejsme doma mít zavřenou ve volierce - kleci a pouštět ji vyběhat a pohrát si jen pod dozorem. Fretka spí denně asi 18 - 20 hod. Její oblíbená doba hraní a šramocení je mezi 5-7 ráno a 17-19 večer. V tuto dobu jí plně postačí naše pozornost a hra, ale nevadí, když se nemůžeme přizpůsobit jejímu režimu si s ní pohrát a vypustit ji běhat v jinou dobu ( nezapomeňte ji ale vzbudit, aby svůj čas věnovaný vámi na její hry neprospala ). V době kdy je v klidu a spí, má nároky pouze na čerstvou vodu a krmení.

 Bytový prostor fretky

Fretka vleze téměř všude i velice malými skulinami...je třeba zajistit prostory za skříněmi, ledničkou atd. fretka se tam může jednak zranit ( u ledničky ) popř. zatahovat tam jídlo a kálet...což je nepříjemné na údržbu čistoty. Není od věci navštívit nějaké chovatele v bytech a podívat se, jak se fretky chovají a jak jejich majitelé mají zajištěný pokoj. Fretka nemusí mít k dispozici celý byt, postačí jí pokojík i dětský na vyběhání a hru.

Voliera - klec do bytu postačí v rozměrech, které jsou běžně dostupné v obchodech - klece na králíky a činčily

 viz www.zivesklo.cz
www.happyanimals.cz 


Tyto klece je vhodné obohatit o nějaké průlezky, schůdky, vyšší klec upravit, s příhlédnutím na bezpečnost pohybu fretky, na poschodí, zavěsit houpačky.

 klietka3klietka2klietka4

 
Některé internetové obchody nabízejí už vybavené volierky a velký sortiment doplňků do volier: 

klietky7klietky6klietka5
 

  Příklady houpaček:

hupacka1hupacka2

 

Větší voliery do bytu si můžeme vyrobit sami jak z nového materiálu, tak třeba ze staré skříně:

vol.1vol2vol5vol7 vol4vol8vol6

Základní bytový prostor fretky by měl být minimálně 0,5 x 1 x 0,7 m na výšku (2), 1 x 0,5 x 0,5 m (1), 2m čtvereční nebo 1,5 x 0,8 x 0,6 m (4). Dle doporučení kodexu chovatele plocha dna klietky + všetkých horizontálnych poschodí by mala byť cca 1,0 m2 pre jednu fretku, pre každú ďalšiu treba rátať s cca 0,4 m2.

Při umístění volierky na balkoně musíme tento zajistit proti průvanu a v případě, že je prosklený, tak zabezpečit to, aby se fretka v létě nepřehřívala a nebyla jako v terariu. V případě otevřeného balkonu je třeba zajistit zaizolovanou budku na spaní. 

von1 


V celém prostoru, kde se fretka pohybuje je třeba mít umístěny záchodky s pískem - kočkolitem. Nejčastěji chodí čůrat a kakat do rohů místnosti a voliery. Pro mláďata pořídíme záchodků více...do každého rožku, postačí i nízká krabička z kartonu. Ideální je záchod v rohu vyvýšený, protože fretka na záchod nacouvává a snaží se vykakat co nejvýše.

zach2zach4zach1


Podlaha ve volierce by měla být z omyvatelného materiálu- plast, linoleum. V prostoru, kam umístíme záchod počítáme s tím, že fretka ráda hrabe, zvláště nově vyměněný písek a prostor kolem záchodu tím rychle znečistí. Proto není vhodné do tohoto prostoru umísťovat misky s krmením a vodou. Při výměně písku na záchodku použijeme starý vzorek počůraného písku a hovínka do nového písku. Tím se snažíme hlavně mladé fretce vysvětlit, že jsme jí nepřipravili hřiště, ale čistý záchod. Ne vždy to ale zabere. Kompletná dezinfekcia klietky alebo voliéry by sa mala vykonávať aspoň 2x ročne. Pravidelné umývanie klietky alebo voliéry je vhodné minimálne 1x týždenne, čistenie záchodov od výkalov minimálne 2x denne.
Misky na krmení jsou nejvhodnější upevňovací na klec, se kterou fretka neotočí a nevysype ji a zároveň aby byla umístěna výše než na úrovni země.

miska1miska2miska3

Zásobník na granule je rovněž vhodný, granule vypadávají postupně a nejsou znečištěné rozházením při hře fretky, je třeba jen zvolit umístění, aby nebyl na stejné úrovni jako záchodVodu podáváme stále čerstvou a dostatek, fretka je náchylná na přehřátí a při krmení granulemi vodu potřebuje stále. Nejhygieničtější je podávání vody v napaječce, misku fretka používá i pro hru jako bazén. V případě použití běžně dostupné napaječky pro hlodavce (první obrázek) je možné nádobku vyměňovat při znečištění klasickými pet lahvemi, což je velice praktické a hygieničtější vzhledem ke špatnému vymývání původních plastových lahví. Jen pozor na použití barevných tmavých pet lahví při současném slunečním záření na láhev, voda se přehřívá a dříve kazí. Tato napaječka se nedoporučuje při cestování, kdy se klec otřásá, protože voda pak stále vykapává. Pro cestovní účely se zatím nejvíce osvědčila napaječka pístová, odkud voda ani při otřesech nevytéká (obrázek druhý).

 

 

Další vybavení klece je budka na spaní - prostor, kde se fretka cítí bezpečně, krytá ze všech stran. Budka musí být současně přístupná např. otvíracím víkem pro vyčištění. Příklady budek - do bytu jsou na fotkách (neizolované, nevhodné ven a na otevřený balkon v zimním období) .
Do vnitřku bedýnky postačí teplejší hadr, dečka kam se fretka zavrtá. Nepoužívejte látky děrované, které mají oka, do kterých se můžou zaháknout drápky. Dobrý je fleš, bavlna, deky, ovědčili se mi i staré oděvy, mikyny, tepláky, šusťákoné zimní oděvy. Vyvarujte se volně ložených zateplovacích materiálů - polystyren, molitan, vatelín, fretky je budou škrábat a požírat, což jim může způsobit závažné zdravotní problémy. Používané peřinky a deky občas kontrolujte, zvláště mladé fretky rády pojídají látku, pak je dobré jim dát pastu Bezopet, či jinou podobnou na lepší trávení, aby jim látka neucpala střeva.
Na místo a nebo současně můžeme použít na spaní závěsný pelíšek, který zavěsíme do prostoru tak, aby nebránil v prostoru záchodku a "jídelny" a aby současně visel i s fretkou ve vzduchu bez doteku na zem. Při tom musí být i lehce dostupný fretce na vstup.

V případě umístění volierky na balkon doporučuji jak zateplenou boudičku, tak závěsnou houpačku pro volbu v případě změny teplot.

Venkovní chov ve volieře:

Venkovní chov má svoje výhody i nevýhody, stejně jako chov doma. Výhodou venkovního chovu je to, že fretky nám doma nepáchnou a není třeba přizpůsobovat a přestavovat interier bytu. Nevýhoda je to, že nejsme s fretkou v těsném kontaku a hry, venčení a úklid voliery je časově náročnější. Za předpokladu, že se budeme fretce denně věnovat minimálně hodinu - hra, procházka, tak nemůže dojít k tomu, že zdivočí a bude kousat.

Fretky samozřejmě můžeme brát i na hraní domů, toto se ale nedoporučuje v zimním období. Velkým teplotním rozdílem bychom fretce ublížili a mohla by dostat třeba zápal plic. U říjících samečků musíme počítat s tím, že si budou místnost stále dokola značkovat, na rozdíl od samečků, kteří jsou doma stabilně a nemají proto tendenci své území znovu a znovu označovat.

Z vlastní zkušennosti : Velká nevýhoda venkovního odchovu je ta, že nejste ve styku s fretkou celou dobu vašeho pobytu doma, nevidíte, co se s ní děje, zda se někde nezachytla, nemá nějaké zdravotní problémy atd. Reakce na takové podněty přichází daleko pozděj než u fretek chovaných doma a může mít dalekosáhlejší negativní důsledky.

Bytový prostor fretky venku musí být přizpůsoben jak teplým letním dnům, tak mrazivé zimě. Speciální voliery vhodné na ven se neprodávají, takovou si musíme vyrobit nebo nechat vyrobit. Velikost voliery se doporučuje 2x1x1 m (1), v případě, že se fretce dostatečně věnujeme a bereme ji denně na procházku, postačí prostor menší, neměl by být ale menší než 1x0,7x0,5 m (2).

Dle kodexu chovatele je doporučeno mít vonkajšiu voliéru s minimálnou úžitkovou plochou min. 2m2 / 1 fretka s maximálne jednou otvorenou stranou (obyčajne predná časť), pričom voliéra musí poskytovať ochranu proti vetru, dažďu, snehu a slnečnému žiareniu (odpočinková časť by mala byť zatienená) s možnosťou dobrého odtoku vody. Súčasťou voliéry by mal byť záchod vyhovujúci fretčím potrebám, miska na krmivo, miska na vodu alebo funkčná napájačka (v zime prístup k nezmrznutej vode), hračky, priestor na spanie s vhodnou podložkou (v zime zateplený), pomôcky na preliezanie, prebiehanie a pod.

Na stavbu voliery se nejčastěj používají materiály v kombinaci trubky, profily, jekly, pevnější pletivo ( ne králičí, to fretka prokouše ), dřevo, plech, plast. Dvířka uděláme dostatečně velká, aby celý prostor voliery byl přístupný pro čištění a dostatečně zajistitelná. Jako podlahu použijeme dřevo, plast, linoleum, beton. Umístění voliery volíme v závětří, ne na přímém slunci, přičemž 3 stěny voliery vyrobíme z pevného materiálu ( dřevo, plech, plast ) kvůli větru a dešti. Nezbytná je i střecha se sklonem mimo volieru.

Vnitřní vybavení je obdobné jako u domácí klece, mělo by být ale pestřejší, aby se fretka nenudila - prolézačky, houpačky, kmen stromu na šplhání, dutý kmen na schovávání. Houpačky  a vaky vhodné ven při chladnějším počasí: 

 hupacka3hup_zima

V horkých letních dnech umístíme i misku s vodou na koupání a zchlazení fretky, velmi rády so čvachtají.

kupanie1kupanie2

Budka na spaní by měla být s předsíňkou a celá zateplená, s otvíracím víkem nebo bokem pro snadné čištění. Vnitřek budky volíme obdobný jako u domácích budek. 

vonkajsia2 vonkajsia3vonkajsia4vonkajsia5

V zimním období musíme dávat pozor na zamrzající vodu v napaječkách, je třeba ji až 3x denně vyměnit za teplou. Fretky chované celoročně venku prospí o třetinu více času v době od listopadu do ledna a mají až 2x větší spotřebu krmiva.

Starostlivosť o fretku

Srst a kůže

Srst fretky má být měkká, hebká, lesklá, nelámavá, kůže světle růžová. Línání probíhá na jaře a na podzim. V této době fretku kartáčujeme, abychom zabránili pozření většího množství chlupů, čímž by mohly vzniknout tzv. bezoáry - ztvrdlé chomáče srsti, které ucpou střevo. Preventivně je dobré i podávat přípravky, které chomáčky srsti v trávícím traktu zapouzdří a jsou pak lehce vyloučeny.

 

  

Tchořovitě zbarvené fretky (tmavé) při výměně srsti mohou mít modrou kůži, vypadají jako modré fretky. Je to způsobeno rašením nových tmavých chlupů pod kůží. Pozor se záměnou v období říje, při déletrvající (víc než měsíc) říji u samičky může být kůže rovněž promodralá, ale to je způsobeno nadbytkem hormonů a tento stav ohrožuje zdraví a život samičky - ihned navštivte veterináře a nechejte říji ukončit. (3)

Zhrubnutí, změna barvy, prořídnutí, zkrácení, lámavost a jiné změny mohou být dány: ročním obdobím, dobou říje, nekvalitním krmením, nedostatkem vitamínů, kojením, parazity a nemocí.

Říjící samci v době od ledna do října mají na kůži více mazu, jejich srst je kratší, prořídlejší, nažloutlejší. Na ocase se může projevovat silné prořídnutí až úplné olysání ocasu. Příčiny se zatím zkoumají a ověřují, pravý důvod úplně holého ocasu není dosud zcela objasněn.

Řijící samičky mívají rovněž méně kvalitní srst, je to dáno i ročním obdobím ( jaro-léto), rovněž v období kojení je srst prořídlá, protože samičky dávají všechny živiny do tvorby mléka. V době kojení je vhodné podávat mimo nejkvalitnějších granulí i vitamínové pasty - pro kočky a koťata. U déle říjících samiček ( více než měsíc ) může docházet k olysání míst na kůži, ocase, hubnutí, anemii...může to být i jiný projev nemoci, který nezanedbejte a ihned navštivte veterináře.

V zimním období srst zhoustne, zjemní, prodlouží se to všechno úměrně podmínkám, kde fretku chováme.

Polámaná, hrubá a jakoby okousaná srst může být následkem venkovních parazitů, ale i nějaké probíhající nemoci.

Preventivně na vnější parazity podáváme dle váhy fretky a určeným dávkováním na letáku přípravek Frontline, dostupný ve zverimemexech a internetových obchodech. U veterináře můžete žádat i přípravek Stronghold, který působí na vnější i vnitřní parazity včetně klíšťat.

Žluté zbarvení srsti bílých a světlých fretek je způsobeno kožním mazem, tvorba mazu je závislá od klimatu, druhu chovu - venkovní fretky mají více mazu. Pozor na žluté zbarvení kůže, může se jednat o onemocnění - inned navštivte veterináře. (3)

Koupat fretku není potřeba moc často, pokud ji denně nevláčíme bahnem a prachem. Jsou to čistotná zvířátka a kožíšky si samy čistí. Postačí 3x - 4x ročně. Ćím častěj ji koupeme, tím více se jí bude tvořit mazu jako přirozené ochrany kůže. Vynecháme koupání v zimě, aby neprochlaly.

Používáme pouze kvalitní šampony na fretky, kočky a psy, popř. dětské šampony na citlivou pleť s přídavkem oleje. Srst pak důkladně opláchneme a můžeme použít kvalitní dětský olej na vetření do vlhké srsti. Při prvním použití nového přípravku sledujeme pár dní reakci kůže - zarudlé skvrny, lupy, škrabání, takový přípravek dále nepoužíváme.

Pro vylepšení kvality srsti můžeme používat přípravky např. :

Uši

Čistotu uší sledujeme pravidelně, čistíme dle znečištění při výskytu většího množství mazu. Fretky chované doma, které se nestýkají s cizími nebo domácími zvířaty a nechodí často ven nemají tak častou potřebu čištění uší jako fretky chované venku (možnost i výskytu myší ve volieře), které chodí pravidelně na procházky a stýkají se s jinými zvířaty. Také při chovu více fretek pohromadě není třeba tak často čistit jako když máme jen jedno zvířátko, protože fretky si ouška mezi sebou čistí samy.

Při výskytu většího množství mazu necháme ouška vyšetřit veterinářem - výtěr pod mikroskopem - z důvodu lehce přenosného ušního svrabu. Problémy s ušima zjistíme i častějším škrábáním uší a třepáním hlavou. Preventivně je možné používat přípravek Frontline ( na venkovní parazity ) nebo Stronghold ( na vnitřní i venkovní parazity ). Stronghold aplikuje veterinář dle hmotnosti fretky kapnutím na kůži krku a vystačí na prevenci na 3 měsíce. Frontline je běžně dostupný ve zverimexech a internetových obchodech, stačí preventivně kapka do každého ouška v intervalu uvedeném v příbalovém letáku. Působí okamžitě na všechna vývojová stadia svrabu.

Jak čistit uši - Fretku fixujeme chytnutím za kůži na krku, použijeme jakýkoliv přípravek na čištění uší koček a psů ( Otifree, Nolvasan, Earcleaner, Jonathan, Epi-otic...), který nakapeme do uší, necháme krátce působit při současném masírování ucha směrem od kořene ven, čímž vytlačíme uvolněný maz. Pak ouško vytřeme vatovým tamponem na odličování.

Nepoužívejte vatové tyčinky, můžete tím poškodit zvukovod a způsobit zánět. Maz v uchu působí i u člověka jako izolace a ochrana zvukovodu, proto není bezpodmínečně nutné čistit do hloubky, ba naopak nadměrným čištěním se vytváří maz ve větší míře.

 Zuby

Tvorba zubního kamene souvisí s přijímanou potravou a metabolizmem organizmu. Každému se kámen tvoří tedy jinak rychle. Při každoroční celkové prohlídce u veterináře necháme zkontrolovat i dutinu ústní a k tomu fretku od mládí navykáme na otvírání tlamky a odhrnování pysků. Dospělému jedinci je nejvhodnější podávat nemáčené granule, jejichž kousáním si oškrabává zuby a masíruje dásně. Na místo běžných pamlsků pořídíme fretce doplňky potravy s přídavkem směsí na čištění zubů (velká nabídka v internetových prodejnách).

V případě zánětlivých onemocnění dutiny ústní, paradentózy, je možné pořídit i kočičí sadu se speciální pastou a kartáčky na zuby, které si nasadíte na prst a zuby fretce čistíte. Používáme stejný chvat za kůži na krku, nebo využijeme chvíle kdy fretka tvrdě spí.

Tmavý povlak na zubech není třeba odstraňovat, vytvořený nános zubního kamene už ano. Kámen seškrábne každý veterinář při plném vědomí fretky, při zanedbaném chrupu se používá i čištění ultrazvukem, ale takové čištění se provádí v narkóze.

Drápky

Fretkám, které chodí denně na procházky není třeba stříhat drápky téměř vůbec. Pouze u nich kontrolijeme třepivost a popřípadě zabrušujeme pilníkem. Přerostlé drápky stříháme speciálními kleštěmi na drápky psí a to velmi opatrně, abychom nestříhali až do růžového lůžka, ale několik milimetrů níže. Špičku pak zapilujeme pilníkem tak, aby drápek vypadal přirozeně obroušený a nezachytával se o tkaniny.

Tlapka fretky ve výstavní kondici má drápky o něco delší, drápky ale nesmí mít tvar C, mají se jen lehce dotýkat země, jakoby se o ně prsty opíraly, ale přitom nesmí změnit tvar tlapky - prolomit ji. Fretkám, které nechodí na výstavy ponecháme drápky kratší aby se nezachytávaly o koberce a tkaniny.

Vycházky

Pro správný kosterní a svalový vývoj fretky a také pro její psychický rozvoj jsou vhodné krátké vycházky, při kterých se fretka seznamuje s cizími lidmi a zvířaty. Fretka tím ztrácí strach z lidí, cizího prostředí a je ovladatelnější, což je třeba např. při výstavách. Atˇ se nám zdá fertka sebevíc ochočená, nikdy ji nepouštíme na volno, ale používáme postrojek a vodítko.

Ukázka nejvhodnějšího postrojku a jeho použití je na obrázcích. Postrojek je možno použít i na 8 týdenní fretě. Je vhodný mít na postrojku "náboj" s adresou majitele.

Běžně prodávané postrojky s očkem na vodítko uprostřed spojky mezi řemínky jsou nevhodné, protože se z nich fretka lehce vyprostí.

Hygiena chovu

Pro udržení zdraví fretek je nutné zachovávat důslednou hygienu v chovu. K základní hygieně patří dezinfekce, dezinsekce a deratizace, denní péče a kontrola zdravotního stavu, pravidelné očkování a preventivní kontroly u veterináře ( viz. zdravotní péče ).

Denní péče

Denní péče spočívá ve vyčištění misek na krmení, vymytí nebo výměna napaječek, doplnění čistou vodou. K tomu zkontrolujeme zdravotní stav fretky - prohlédneme sliznice, zuby, drápky, zkontrolujeme stav trusu, srsti a kůže - kvůli parazitům. Podle znečištění záchodku stačí u jedné fretky každý den lopatkou odstranit trus.

Týdenní péče

Při chovu jedné fretky postačí vyčistit kompletně záchodek jednou týdně, při více fretkách častěj. Provedeme také důkladnější hygienu voliery a pomůcek či hraček. Používáme běžné čistící prostředky, jako je Chloramin, Savo, tímto roztokem s vodou vymyjeme dno voliery a prostor, kde se fretka pohybuje. Rovněž v tomto roztoku vymyjeme záchodek a misky na krmení, popř. gumové hračky atd. Vše pak důkladně vypláchneme čistou vodou a vytřeme do sucha nebo necháme vyschnout. Zkontrolujeme stav peřinek a houpaček a popř. vyměníme za čisté. U samiček s mladými a říjících jedinců je toto třeba dělat častěj než jednou týdně.

Sezonní péče

Tato péče se týká především volier s venkovním chovem. Tyto je třeba 2x do roka kompletně dezinfikovat včetně šplhadel, pařezů, průlezek a hraček a nechat nejlépe pár dní vyschnout bez přítomnosti fretek.

Kontaktní formulář:

Vaše kontaktní informace


Vizuální kód
Vizuální kód slouží jako ochrana proti spammovacím robotům. Opište znaky z obrázku, který je orámován zeleně, do políčka s červeným okrajem.

Vyplnění kontaktních informací je nepovinné, vyplňte je pouze v případě, že očekáváte odpověď a sami si zvolte které informace chcete poskytnout.

Text Vaší zprávy:

* povinné položky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář